تبلیغات
مهار نشده! - تاثیر تصاویر پخش شده از رسانه بر روان مردم!

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

وقتی که از رسانه صحبت میکنیم باید به این مسئله توجه کنیم که رسانه ها باید تمام هدف خود را در جهت ارتقاء همه جانبه افراد جامعه متمرکز کنند. در اینجا در رابطه با دو رسانه:1- صدا و سیما و 2- سایت های خبری میخواهم صحبت کنم.

خبررسانی را میتوان به عنوان یکی از اصلی ترین وظیفه رسانه ها در نظر گرفت، وظیفه ای بسیار خطیر که مطمئنا کار در فضای رسانه را با توجه به حجم بالای تبادل اطلاعات سخت میکند. در مرحله اول کار تهیه خبر رسانه های داخلی و خبرگزاری های مختلف توانسته اند خود را به سطح متوسط جهانی برسانند.اما آنچه که در اینجا مهم می باشد این مسئله است که برخی از بی سلیقگی ها در سایت های خبری و شبکه های خبری ایران باعث شده تا ما با یک بازخورد منفی در رویارویی با خبرها باشیم.

متاسفانه در ایران مسئله گروه سنی در پخش برنامه های تلویزیون چندان رعایت نمیشود. بحث خبر هم یکی از این عرصه هاست. با پیشرفت تکنولوژی و آشنایی کودکان با اینترنت دسترسی آنان به اینترنت را نمیتوان محدود کرد. تاثیر پخش تصاویر خشن بر ذهن و روان کودکان امری است ثابت شده. در دهه 90 یک روان‌شناس خلاق و با حوصله به نام آقای "وود"، 28 پژوهش درباره آثار ماندگار تماشای فیلم‌های خشن بر کودکان و نوجوانان انجام داد.

او در کمال شگفتی دریافت که میزان تماشای فیلم‌های خشونت‌بار در 9 سالگی حتی با پرخاشگر شدن در 19 سالگی هم ارتباط دارند.

آنچه که در صدا وسیما و سایت های خبری ما شاهد آن هستیم این است که این دو در راه ترویج خشونت به عنوان مکمل یکدیگر برخورد میکند. به عنوان مثال از شبکه های خبری سیما خبری پخش میشود تحت عنوان قتل در میدان کاج. فرد وقتی با این خبر مواجه میشود با توجه به حس کنجکاوی سعی در ارضای این حس خود به سایت های خبری میرود و با یک جستجوی ساده با فیلمی رو به رو میشود که چیزی جز افزایش خشونت را به دنبال ندارد.

مثال بعدی حادثه شین آباد است. در این حادثه تلخ متاسفانه دو نفر از کودکان کشور جان خود را از دست دادند و ما بقی آنها دچار سانحه سوختگی شدند. تقریبا همزمان با این حادثه، حادثه مدرسه سندی هوک درآمریکا رخ داد. حاثه ای که از لحاظ مکان حادثه به هم شبیه بود با این تفاوت که 30 کودک در ان حادثه کشته شدند. اما آن چیزی که توسط رسانه ها پوشش داده شد تفاوت رسانه های داخلی و رسانه های خارجی را آشکار می سازد.

کافیست به تصاویر این دو حادثه توجه شود.

تصاویر حادثه سندی هوک حاکی از تسلط بر موضوع است و در این تصاویر هیچگونه تصویری خشن دیده نمیشود. اما در مقابل آنچه که در حادثه شین آباد شاهد آن هستیم غیر از این بوده.

در پایین تصاویر از لحاظ مختلف با یکدیگر مقایسه می شوند:

محیط حادثه

(این تصویر که از بالا گرفته شده تسلط نیروهای پلیس را بر حادثه نشان می دهد)حادثه دیدگان


ابراز همدردی

طی روزهای اخیر با توجه به افزایش خشونت در سوریه و میانمار ما شاهد افزایش تصاویر خشن در سطح اینترنت هستیم. تصاویری که بدون هیچ سانسوری پخش میشود.به دلیل خشونت بالای تصاویر از پخش آن معذوریم.

اگر به تیترهای خبر دقت کنید متوجه خواهید شد. تیترهایی مثل: دختری که سرش از تن جدا شد+عکس(+18)

خورده شدن قلب یک شهروند سوری توسط تروریست هه+فیلم(+18) و ...

امیدواریم دقت بیشتری در انتشار این تصاویر صورت بگیرد تا درآینده دچار مشکلات در بین جوانان آینده نباشیم.

 [ چهارشنبه 29 خرداد 1392 ] [ 08:35 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]