تبلیغات
مهار نشده! - له شدن فرهنگ زیر چرخ اقتصاد

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

فرهنگ‌، مهم‌ترین و ماندگارترین وجه زندگی بشر و روح بالنده و افتخارآمیز اوست. ساختار شخصیت فردی و اجتماعی بشر ، با فرهنگ صورت می‌گیرد. فرهنگ، اساسی‌ترین و زیربنایی‌ترین عنصر یك جامعه است و چگونه بودن و چگونه زیستن را به ملت ها می‌آموزد. فرهنگ هر ملت، حاكی از گذشته افراد و ترسیم‌كنندة حال و آینده آنها و مشعلی فروزان برای تبیین اصالت یك ملت است. در همیشه تاریخ زورمندان و زراندوزان عالم، برای سلطه یا استعمار و استثمار ملت ها از ابزارهای گوناگون بهره گرفته‌اند، كه جنگ و خونریزی از جلمة آنهاست. اما پس از قرن ها خونریزی و جنایت به این نتیجه رسیدند كه جنگ و روش نظامی، روشی ماندگار و پایدار نبوده و پیروزی در آن را نیز نمی‌توان تضمین كرد. از اینرو در یك طرح جدید، شیوه استكباری و استعماری خویش را تغییر دادند و این بار، با جنگ فرهنگی و استحالة فرهنگ خودی به مصاف ملت های محروم و ستم كشیده آمده‌اند و با نفوذ در فرهنگ ملت ها و با ترفندی مرموز و حساب شده، فرهنگ آنان را به فرهنگی بیگانه، با ساختار و هنجارهایی مغایر فرهنگ اصل خود، تبدیل كرده اند.تهاجم فرهنگی در ایران سابقة طولانی دارد، اما وجه آشكار و فراگیر آن از دوران «رضا خان» آغاز شد. او كه از فهم معادلات سیاسی و سیاست گذاری اجتماعی ـ فرهنگی عاجز بود در سفر به تركیه به شدت شیفته اقدامات »آتاترك«و اندیشه‌های غربزدة او شد به گونه‌ای كه پس از بازگشت به ایران تمام تلاش خود را برای اجرای طرح هایی، نظیر اقدامات «آتاترك» به كار گرفت و برای استحالة فرهنگی ـ ارزشی ایران، از هیچ كاری فرو گذاری نكرد، مانند: كشف حجاب مقابله با علماء و روحانیت، حذف تعلیمات دینی از نظام آموزشی، تغییر لباس ملّی، سركوب عزاداری ها و ترویج فساد و بی‌بند و باری كه همگی موجب انحطاط هر چه بیشتر ایران و دور شدن از فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی شد.كسانی كه رضاخان را به حكومت رسانده بودند پس از ناكار‌آمدی و پایان تاریخ مصرف وی، او را بركنار كرده و پسرش »محمدرضا«را برجای او نشاندند. محمدرضا در نشر فرهنگ ابتذال و تقلید كوركورانه از غرب، روی پدر را سفید كرده بود و همه تلاش‌ خویش را برای سركوب فرهنگ اسلامی و ترویج فرهنگ استعماری به كار بسته بود. این وضعیت همواره مورد اعتراض علماء و روحانیت بود تا اینكه بالاخره با انقلاب اسلامی ایران بدست الهی امام خمینی(ره) همة تلاشهای آنان را بر باد داد.پس از پیروزی انقلاب، دشمنان زخم خورده و زبون این ملّت تمام تلاش خود را برای سرنگونی نظام اسلامی ایران به كار بستند و با تبلیغات مسموم و تحریم اقتصادی و بالاخره جنگ تمام عیار هشت ساله سعی در خشكاندن نهال نوپای انقلاب داشتند، اما با هوشیاری امام و ملت غیور ایران، هیچ یك از این نقشه‌ها كارساز نیفتاد. تا اینكه دشمنان در طرحی نو و از طریق تهاجم فرهنگی به مصاف ملت انقلابی و متدین ایران آمدند، و با كمال تأسف دشمنان در این مصاف تا حدودی به مقاصد ننگین خویش دست یافتند.بنابراین مسأله تهاجم فرهنگی را باید جدی تلقی كرد و با شناخت همه جانبه و عمیق آن، به رویارویی و مبارزه اصولی با آن پرداخت. در این بین همه ملت‌ مسئولند، اما مسئولیت عالمان دینی، اندیشمندان اسلامی و مسئولین و كارگزاران نظام بسیار سنگین است.

مسئله فرهنگی سال هاست که دغدغه مقام معظم رهبری است. حال در این بین بخش اعظم مسئولین و رجال سیاسی  و متصدیان امور با نادیده گرفتن این امر مهم ( خواسته یا ناخواسته) نه تنها گامی در جهت اعتلای فرهنگ کشور  و تدافع فرهنگی برنداشته اند بلکه در برخی از موارد و به ستون پنجم دشمن در جنگ نرم تبدیل شده اند و کمک بسیاری درجهت پیشبرد اهداف دشمن برداشته اند. نکته ای که در جنگ نرم باید بدان توجه داشت این است که ما با دو نیرو مواجه هستیم . یک نیروی فرهنگ مهاجم که معمولا قدرت زیادی دارد و 2- نیروی مدافع که فرهنگ آن مورد تهاجم قرار گرفته است.

ویژگی نیروی مهاجم در جنگ نرم قدرت رسانه ای بالای آن است. طبق تعریف قدرت در جنگ نرم، آن طرف از طرفین جنگ قوی است که بیشترین رسانه را در اختیار دارد. امروزه تاثیر رسانه ها در شکار اذهان و قلب ها بر کسی پوشیده نیست ،شکار قلب ها با ایجاد حب و بغض صورت  میگیرد و شکار ذهن از طریق ایجاد شک و یقیین ؛ آن چیزی که امروزه رسانه های غربی به دنبال آن هستند ایجاد حب نسبت به سبک زندگی آمریکایی و بغض نسبت به شرایط کنونی زندگی افراد می باشد.ایجاد شک و یقیین نیز به همین صورت بوده ، یعنی ایجاد شک در اذهان افراد نسبت به آنچه دارند و ایجاد یقیین نسبت به آنچه دستاورد غرب است. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است در صورتی که جنگ نرم نادیده گرفته شود  رفته رفته به تبدیل به جنگ نیمه سخت می شود ، آن چیزی که در آشوب های سال 78 و فتنه 88 شاهد آن بودیم ، نتیجه ایجاد همین حب و بغض و شک و یقیینی است که از سوی دشمن صورت گرفت و در این دو فتنه سرباز کرد و به فتنه ای تبدیل شد که توانست برای کشور مشکلاتی ایجاد نماید.

 با افزایش سرعت جهانی شدن و مدرنیته و گسترش فضای تبادل اطلاعات، طرفین جنگ می کوشند تا از تاثیر گذاری رسانه ای بیشترین استفاده را برای پیشبرد اهداف خود داشته باشند. همانطور که می دانیم کشور ما اکنون در شرایطی نیست که بتواند رسانه های بسیاری را در اختیار داشته باشد بنابراین نمی تواند دارای نیروی تهاجمی در جنگ نرم باشد ، لذا تاکتیک مورد استفاده در این موقعیت باید تاکتیک تدافعی باشد. اما مسئله ای که ما شاهد آن هستیم این است که علاوه بر نداشتن نیروی تهاجم و نبود نیروی تدافعی ، کمک به دشمن در زمینه تهاجم به فرهنگ کشور در حال تبدیل شدن به یک روال عادی است. همان چیزی که در سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی در قالب ترویج فرهنگ مصرف گرایی ، سکولاریسم ،روابط آزاد دختر  وپسر ، بد حجابی و ... شاهد آن هستیم نمونه ای از همکاری های خواسته یا ناخواسته مسئولین با دشمن در جنگ نرم است.

اینکه چگونه این موارد توانسته در صدا و سیمای کشور  و بخش سینمایی کشور راه پیدا کند را میتوان در باور نداشتن مسئولین به جنگ نرم جستجو کرد،  البته می توان گفت بخشی از کار به صورت حساب شده از سوی ستون پنجم جنگ نرم در کشور انجام  گرفته است . متاسفانه دولت های قبلی با نپرداختن به مسئله فرهنگی و یا ترویج فرهنگ نادرست ، بستر ساز و هموار کننده راه سربازان دشمن شدند. در دولت نهم و دهم نیز امیدوار بودیم که به مسئله فرهنگی کشور توجه بیشتری شود ، اما آن چیزی که در عمل صورت گرفت ، نادیده گرفته شدن بخش فرهنگی بود و توجه دولت بیشتر به سمت مسائل اقتصادی معطوف شد. متاسفانه مسئولین از این مسئله غافل شده اند که اگر مسئله فرهنگی حل شود مسائل اقتصادی نیز مرتفع خواهد شد. زیرا همانطور که می دانیم، فرهنگ و اقتصاد  رابطه بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند. اگر امروزه می بینیم که مردم کشور به سمت مصرف بیشتر سوق داده می شوند که باعث می شود به اقتصاد کشور ضربه بخورد ، نتیجه تبلیغ فرهنگ مصرف گرای غربی است که در رسانه های جمهوری اسلامی به مردم کشور نشان داده می شود.                نادیده گرفتن بخش فرهنگ کشور و قدرت آن که می تواند بر اقتصاد ، عمران و آبادانی نیز تاثیر داشته باشد باعث شد تا فرهنگ ایرانی اسلامی کشور تضعیف گردد و موضوع استحاله فرهنگی که اولین قدم دشمن در جنگ فرهنگی است با سرعت بیشتری صورت گیرد.

اما نکته ای که مسئولین باید به آن توجه کنند تربیت نیروی فرهنگی است ، زیرا اگر انقلابی نیروی انسانی سازی نکند ، هیچ کار نکرده است . حال با توجه به اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است ، این مهم مستلزم توجه بیشتر مجریان امر فرهنگی کشور است

بهترین راه مقابله با تهاجم فرهنگی شناساندن فرهنگ اصیل اسلامی و باورهای دینی به مردم است. اگر مردم با حقایق و زیبایی‌های فرهنگ غنی دینی خود آشنا شوند هیچ گاه زیر بار فرهنگ منحط غرب نمی‌روند، خود باوری و شناخت هویت دینی بهترین راه در امان ماندن از ضربات سخت و مهلك این تهاجم است. از آن جا كه القائات فرهنگ غرب درباره انسان و هویت انسانی از خود بیگانه كردن است، كشتن عواطف انسانی، تقدم سرمایه بر انسان، استثمار انسان‌ها همه در جهت از خود بیگانگی انسان‌هاست.               تعمیق باورهای دینی و آگاهی به غنای فرهنگ اسلامی بهترین راه مقابله با این تهاجم است، مانند واكسیناسیون كه عامل پیشگیری از بیماریهاست .امّا نقطه آغاز این است كه هر كسی از خودش آغاز كند و به وظایف دینی در حد توان عمل نماید و با مطالعه كتب معتبر با معارف واقعی اسلام آشنا شود و نسبت به اهداف دشمن آگاهی پیدا نماید. در حدّ امكان به ارشاد و هدایت دیگران بپردازد، و ابتدا از نزدیكان خود آغاز نماید، خطر دشمن و توطئه او را برای افراد باز گو نماید و به ترویج و اشاعه فرهنگ اسلامی در حد توان كمك نماید. یعنی هم رعایت مسئولیت فردی (تقوا) كه ضامن سلامت مادی و معنوی فرد است‌ و هم توجه به مسئولیت اجتماعی و نظارت همگانی (امر به معروف و نهی از منكر) و قطعادر این راه خداوند یاری می رساند،چرا كه »اِنْ تنصروا الله ینصُركُم وِ یُثَبّتْ اقدامَكُم.«و بر این اعتقاد باید استوار بود كه: »و الّذین جاهدوا فینا لنهدینّهَمُ سُبُلنا.«و از آنجا كه خاستگاه فرهنگ اسلامی فطرت انسانی است، ‌و این امتیاز مهمترین برتری فرهنگ اسلامی بر فرهنگ الحادی غرب است، آگاهی دادن دیگران نسبت به فرهنگ اسلامی و ترویج و اشاعه فرهنگ اسلامی باروشهای درست ، سبب پذیرش آن می شود.البته گذشته از مسئولیت افراد جامعه، مسئولین نظام نیز باید  برخورد لازم و قاطع را انجام دهند و اگر در برخورد با این گونه مسائل كوتاهی كنیم خسارات جبران ناپذیری خواهیم دید.

 

 

 

طبقه بندی: فرهنگی،
برچسب ها:اقتصاد، تهاجم فرهنگی، دغدغه های فرهنگی، هجوم خاموش، فرهنگ دینی،

[ دوشنبه 17 تیر 1392 ] [ 10:07 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]