تبلیغات
مهار نشده! - ما با اسرائیل سر جنگ داریم...

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

جمله معروفی است که میگوید تاریخ تکرار می شود.

وقتی برخی از موضع گیری های شخصیت های سیاسی درباره بعضی از مسائل می بینیم به این نتیجه خواهیم رسید که تکرار تاریخ در دوران سیاسی حاضر نیز رخ داده است.

طلحه و زبیر از اصحاب نزدیک پیامبر اسلام(ص) بودند و درباره آنان فضایلی بسیاری نقل شده است؛ گفته اند که طلحه در جنگ احد چنان از پیامبر دفاع میکرد که در آن جنگ زخمی و مجروح شد.طبیعتا عملکرد طلحه و زبیر در زمان رسول خدا(ص) قابل تمجید و تعریف بوده است. این دو از اولین کسانی بوده اند که با حضرت علی(ع) بیعت کردند، اما چه شد که جنگ جمل رخ میدهد و این دو در برابر امیرالمومنین قرار میگیرند نکته ای است که توجه به آن میتواند تا حدودی علت برخی از مسائل رخ داده در جامعه ما را مشخص میکند.


 

اکبر هاشمی بهرمانی معروف به رفسنجانی از سیاستمدارانی است که معرفی وی کاری بیهوده است. کسی نمی‌تواند انکار کند که هاشمی از فعالان اصلی انقلاب اسلامی و از یاران نزدیک امام خمینی رحمت الله علیه بوده و در طول سالهای مدیدی پس از رحلت امام نیز از نزدیک با رهبر معظم انقلاب اسلامی همکاری داشته و بارها مورد حمایت شخص رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. اما سوالی در اینجا مطرح میشود که چرا برخی از دشمنان نسبت به هاشمی تغییر رویکرد داشته اند و به طور شاخص در از دهه هشتاد هاشمی و فرزندانش مورد حمایت معاندان قرار میگرد؟ جمله معروف حضرت امام (ره) مبنی بر «ملاک حال فعلی افراد است» این مسئله را به روشنی برای ما تبیین میکند.

 

برای سوالاتی از این دست پاسخ باید به صورت مصداقی باشد، مصداق های زیادی در این رابطه وجود دارد از موضع گیری های مختلف وی در مسائل فرهنگی گرفته تا حوادث سال 88. اما شاید صحبت های اخیر هاشمی رفسنجانی بتواند تغییر 180 درجه ای او را از آنچه که بوده است نشان دهد.هاشمی صحبت هایی در مورد انتخابات و آمدنش کرده بود که در این متن به دنبال بیان آن نیستیم ؛ « ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. حالا اگر عرب ها جنگ كردند ما كمك می كنیم.» این جمله ای است که مسئله ساز شده است.

امام خمینی(ره) فرمودند :»اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود.»وقتی که صحبت های هاشمی را با صحبت های امام خمینی(ره) در مورد اسرائیل مقایسه میکنم متوجه فاصله گرفتن او از گفتمان استکبارستیزانه امام(ره) می شوم؛آقای هاشمی چگونه خواهد توانست جمله اخیر خود را با این جمله مقایسه کند؟

البته شاید هدف هاشمی از بیان این جمله دادن یک نوع حس اطمینان به بنیامین نتانیاهو بوده است. نتانیاهو سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل برنامه هسته‌ای ایران را نظامی و بسیار خطرناک نامید و ناگهان در اظهارنظری بی‌سابقه گفت: «حتی اکبر هاشمی‌رفسنجانی که آیت‌اللهی میانه‌رو محسوب می‌شود، گفته است اسرائیل با یک بمب نابود می‌شود.«

اما سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که هاشمی از چه موضعی این صحبت را کرده است؟

مقام معظم رهبری در اول فروردین ماه و در مشهد مقدس سخنان محکم و کوبنده ای فرمودند؛ مبنی بر اینکه :»رژیم غاصب صهیونیستی در حد و اندازه ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به حساب بیاید و اگر غلطی از آنها سر بزند، جمهوری اسلامی ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.«

شاید اکبر هاشمی رفسنجانی این صحبت های رهبر انقلاب را فراموش کرده است و فراموش کرده است که پس از سخنان قاطعانه مقام معظم رهبری بود که روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت:» رژیم صهیونیستی تهدید به حمله نظامی می کند، اما آنها می دانند در این صورت، جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.» اما نمیدانم چگونه هاشمی تهدیدهای هر روزه اسرائیل را فراموش کرده است؟

به هرحال وقتی که نگاهی به جایگاه هاشمی رفسنجانی میکنیم از نگرانی مان کاسته میشود و به این مسئله پی خواهیم برد که وی از لحاظ قانونی در جایگاهی نیست که مسائلی این چنینی را مطرح نماید. وقتی وی از واژه «ما» استفاده میکند باید به این نکته توجه کند که واژه «ما» دربرگیرنده خود و برخی از نزدیکانش است و این کلمه به هیچ وجه شامل مردم ایران نمی شود. زیرا مردم ایران به خوبی به این موضوع آگاهند که مواضعی این چنینی نسبت به اسرائیل خط قرمز بوده و در مسائلی از این قبیل رهبر معظم انقلاب است که تصمیم گیری میکند.

موضع گیری اخیر هاشمی رفسنجانی مسئله جدید و بدیع نیست! این را خودش می گوید و به آن نیز افتخار هم میکند. میگوید که :»پذیرش قطعنامه هم پیشنهاد من بود» موضوعی که امام خمینی(ره) آن را نوشیدن جام زهر می نامد.

قسمت دوم صحبت های هاشمی رفسنجانی نیز قابل تامل و تاحدودی خنده دار است. نمیدانم هاشمی رفسنجانی چگونه به این نتیجه رسیده است که اعراب با اسرائیل خواهند جنگید تا به آنها کمک کند؟

امروزه بر همگان کاملا آشکار است که موضع گیری اعراب نسبت به اسرائیل و مسئله فلسطین موضعی انفعالی و مبتنی بر ترس است. به همین دلیل آنها نیز«با اسرائیل سر جنگ ندارند» و اخیرا طرح صلح عربی را مطرح کرده اند. طرحی که بر اساس آن اسرائیل به عنوان یک کشور شناخته شده و مرزبندی بین اسرائیل و فلسطین شکل خواهد گرفت.

به هرحال این موضوع که جنگی میان اسرائیل و اعراب صورت بگیرد امری محال است، باید دید که آقای رفسنجانی چه موضع گیری نسبت به «طرح صلح عربی» خواهد داشت؟

طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها:هاشمی، اسرائیل، جنگ، مذاکره،

[ شنبه 28 اردیبهشت 1392 ] [ 02:29 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]