تبلیغات
مهار نشده! - میزان رای مردم شمیران است

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

چند روز پیش اکبر هاشمی رفسنجانی درباره دموکراسی و خواست مردم صحبت کرده بود و گفته بود افراطی ها نمیذارن مردم به خواست خودشون برسن/

این مطلب رو خیلی وقت پیش نوشته بودم اما به نظرم بی ارتباط با این حرف ها نیست!

لینک مطلب در خبرگزاری دانشجو


بازخوانی دو رفتار انتخاباتی در سال­های 88 و 92

23 خرداد 88؛ صادق محصولی:آقای محمود احمدی نژاد با کسب 24527516 رای نفر اول انتخابات هستند وبه عنوان رئیس جمهور منتخب معرفی میشوند.

پس از انتخابات سال 88 و پس از آنکه چیزی حدود 85 درصد مشارکت شکل گرفت، حوادثی توسط جریان شکست خورده شکل گرفت که همسو بود با آنچه دشمنان به دنبال آن بودند. اگر بخواهیم رفتار پس از انتخابات 88 را تشریح کنیم ابتدا باید به زمینه های شکل گیری این رفتار در قبل از انتخابات بپردازیم.به بیان دیگر زمینه سازی در قبل از انتخابات 88 و ایجاد شک در اذهان عمومی عاملی بود تا جریان برانداز که در آن زمان با جریان اشرافیت و اصلاحات همسو شده بود بتواند از موقعیت نهایت استفاده را ببرد. مسئله ای که رهبر انقلاب در سخنرانی فروردین ماه خود در مشهد به آن اشاره کردند؛

«من می بینم بعضی ها در انتخاباتی كه دو سه ماه دیگر انجام خواهد گرفت، از حالا شروع كرده اند به خدشه كردن. این چه منطقی است؟ این چه فكری است؟ این چه انصافی است؟ این همه انتخابات در طول 30 سال انجام گرفته است. در حدود 30 انتخابات، مسؤولان وقت در هر دوره ای رسماً متعهد شده اند و صحت انتخابات را تضمین كرده اند و انتخابات صحیح بوده است؛ چرا بی خود خدشه می كنند، چرا مردم را متزلزل می كنند. چرا تردید ایجاد می كنند؟ كه البته در ذهن مردم عزیز ما با این حرف ها تردید ایجاد نخواهد شد ».(سخنرانی رهبر انقلاب در اولین فروردین ماه سال 1388)

مسئله رفتار نادرست انتخاباتی در سال 88 بیش از همه از سوی خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی و خود ایشان صورت گرفت. در اینجا میتوان به چند عامل موثر اشاره کرد، موج تخریب علیه احمدی نژاد توسط خانواده هاشمی که با حضور فیزیکی فائزه هاشمی و با حمایت مهدی هاشمی صورت میگرفت، باعث شده بود که احمدی نژاد به یک فرد خطرناک تعبیر شود تا «نه» به احمدی نژاد قوت بیشتری به خود بگیرد. انتشار لوح فشرده ای با نام«نود سیاسی» که از طرف ستاد میرحسین موسوی منتشر شد، بیش از پیش به پروژه تخریب کمک کرد. این موج از آن جهت شکل گرفت که اگر محمود احمدی نژاد پیروز انتخابات شد، بتوان با او به مقابله پرداخت.

پروژه ادعای تقلب در سال 88 از قبل از انتخابات مطرح بود و در این بین نقش کمیته صیانت از آرا را نمیتوان نادیده گرفت. کمیته ای که در ستادهای میرحسین موسوی و مهدی کروبی تشکیل شد و ریاست آن بر عهده مهدی هاشمی بود.القای این مسئله که امکان تقلب در انتخابات وجود دارد کار را به جایی رسانده بود که دو روز قبل از انتخابات شعار:«اگر تقلب بشه ایران قیامت میشه» در بین هواداران موسوی شنیده میشد.

پس از انجام مناظرات تلویزیونی، انتشار نامه سرگشاده اکبر هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب حاوی نکاتی بود که نشان میداد در انتخابات 88 با بازی پیچیده ای روبه رو هستیم. در بخشی از این نامه آمده بود:« بی شک بخشی از مردم و احزاب و جریان ها این وضع را بیش از این برنمی تابند و آتش فشان هایی که از درون سینه های سوزان تغذیه می شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدان ها، خیابان ها و دانشگاه ها مشاهده می کنیم»

گویی آیت الله هاشمی از اتفاقاتی خبر داشت که در آینده رخ خواهد داد. اتفاقاتی که زمینه سازی آن توسط فرزندان وی شکل گرفت و در خارج نیز از سوی تمامی دشمنان حمایت شد.

گام دیگر ادعای تقلب توسط عفت مرعشی نجفی،همسر هاشمی رفسنجانی برداشته شد. صبح روز انتخابات همسر هاشمی توصیه ای به هواداران میکند و در آن میخواهد که در صورت تقلب مردم به خیابان ها بیایند.

پرده اول از نمایش تقلب پس از انتخابات و از سوی اصلاح طلبان آغاز شد.

‌ساعت حدود 12:10 ظهر روز 22 خرداد، سایت یاری از سایت‌های حامی موسوی خبری به نقل از سیدمحمد خاتمی منتشر می‌کند که طی آن خاتمی ادعا می‌کند میرحسین موسوی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری دور دهم پیروز شده است!

ابوالفضل فاتح رئیس کمیته اطلاع‌رسانی، رسانه و تبلیغات ستاد مهندس موسوی

‌"پیروزی مهندس موسوی با فاصله زیاد قطعی است/ همه برای این پیروزی یک سجده شکر بدهکاریم"

 

و در نهایت ، میرحسین موسوی در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات خود را پیروز قطعی اعلام کرد.

اینگونه اظهار نظر تا قبل از اعلام نتایج، حساسیت در بین مردم را بالا برد و باعث شد تا یک نوع فشار روانی بر مسئولین بوجود بیاید. همه چیز از سوی اصلاح طلبان و کارگزاران و جریان برانداز آماده شده بود تا پیروزی مردم ایران زیر سوال برود.

پس از اعلام نتیجه انتخابات پروژه ادعای تقلب وارد مرحله میدانی خود شد.

اولین بیانیه میر حسین موسوی عمق نقشه آنها را نشان داد. وی در این بیانیه گفته بود : «خائنین به آرا مردم ابایی از آن ندارند که این خانه پارسیان به آتش کشیده شود، اینجانب ضمن اعتراض شدید به روند موجود تخلفات آشکار و فراوان  در روز انتخابات هشدار می دهم که تسلیم این صحنه آرایی خطرناک نخواهم شد.»

لحن بیان موسوی و سایر اصلاح طلبان لحنی همراه با تهدید بود و آنها به دنبال این بودند که دورغ خود را به یک باور و مطالبه مردمی تبدیل کنند، این مسئله تا جایی پیشرفت که درخواست ابطال انتخابات از سوی اصلاح طلبان مطرح شد.

برخی از تئوریسین های اصلاحات به نام دفاع از رای مردم، شورش های خیابانی را کلید زده بودند و سعی داشتند که آشوبگران را با مردم یکی بدانند.

در آن زمان حوادثی از جنس فتنه شکل گرفت. فتنه ای که به لطف خداوند و عنایت امام زمان(عج) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و توسط مردم در 9دی از بین رفت.

رهبر انقلاب فتنه 88 را زنگ بیدار باش برای نظام می دانند:

«به نظر من، فتنهى سال 88 هم همین بود؛ براى ما یک زنگ بود، یک زنگ بیدار باش بود.

 بعد از آنى که در یک انتخاباتى، 40 میلیون شرکت میکنند و همهى ما تا آخر شب، خوشحال، خرسند که پاى صندوقهاى رأى مردم جمع شدند و تا آخر شب رأى دادند و البته هنوز عدد گفته نشده بود، همه هم لذت میبردند ناگهان از یک گوشهاى، فتنهاى شروع میشود؛ ما را بیدار میکند؛ میگوید: به خواب نروید، غفلت نکنید، خطرهایى در مقابل شما وجود دارد و آن خطرها اینهاست. به نظر من، همهى حوادث را این جورى باید نگاه کرد.»

بیانات در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى، 25/6/89

 

25 خرداد 92؛ مصطفی محمد نجار: حجت الاسلام روحانی با اختصاص 18 میلیون و 613 هزار و 329 رای و کسب 71/50 درصد مجموع آرا به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران در دوره یازدهم انتخاب شد.

حضور 72 درصدی مردم بار دیگر اقتدار نظام اسلامی را به جهانیان نشان می دهد. در اینجا فرد پیروز شده اصولگرا نیست و فردی نزدیک به جناح اصلاحات معرفی می شود.

نوع برخورد با نتیجه انتخابات متفاوت است با آنچه که در سال 88 شاهد آن بودیم.

البته در این انتخابات نیز نحوه رفتار و گفتار برخی از مسئولین نادرست بود. مطرح کردن موضوع «انتخابات آزاد» از سوی مسئولین داخلی که همسو شده بود با صحبت معاندان و مخالفان نظام موجی از نگرانی را در بین مردم بوجود آورده بود. مطرح شدن واژه «انتخابات آزاد» از سوی دو نفر نگرانی را تشدید میکرد.آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد.

این دو در ماه های قبل از انتخابات و در صحبت های خود همواره از لزوم انتخابات آزاد صحبت کرده بودند. این مسئله با واکنش هوشمندانه رهبر معظم انقلاب مواجه شد. هرچند که واژه انتخابات آزاد از ادبیات سیاسی این دو نفر رخت بر بست اما هاشمی رفسنجانی «انتخابات در تراز بین المللی» را مطرح میکند.

روند اعلام کاندیداتوری افراد به گونه ای می شود که حتی افراد معترض به نتیجه انتخابات 88 تصمیم به حضور در انتاخابات 92 می گیرند. اکبر هاشمی رفسنجانی پس از چندین بار صحبت کردن درباره عدم حضور و یا حضور در انتخابات 92 سرانجام تصمیم میگیرد که در انتخابات شرکت کند. مسئله ای که بازتاب گسترده ای داشت.

حضور اسفندیار رحیم مشایی به همراه رئیس جمهور نیز دارای بسیار قابل توجه و تامل بود. بسیاری از افراد، معتقد بودند که در صورت رد صلاحیت مشایی احمدی نژاد بازی را به هم میزند.

پس از اعلام احراز صلاحیت شدگان، هاشمی رفسنجانی که مهره چینی خوبی در انتخابات کرده بود نسبت به احراز صلاحیت خود اعتراضی نکرد، اما اسفندیار رحیم مشایی با مظلوم دانستن خود، به نوعی شورای نگهبان را ظالم معرفی میکند.

پس از اعلام نتایج انتخابات 92 دیگر نه صحبت از تقلب بود و نه آزاد نبودن انتخابات.

پیروزی حسن روحانی با 71/50 درصد آرا حس اطمینان میان مردم و نظام را تقویت کرد.

یکی از دلایلی که باعث شد تا در انتخابات92 رفتاری متفاوت از سال 88 را شاهد باشیم ، انتخاب حسن روحانی بود.به هر حال حسن روحانی فردی است که محمدرضا عارف به نفع او از انتخابات کناره گیری کرد. شاید اصلاح طلبان این بار روزنه های امیدی را در روحانی دیده بودند که نسبت به نتیجه انتخابات و نحوه برگزاری آن اعتراض نکردند.هرچند هاشمی در طرح های خود برای ورود به انتخابات که عبارت بود از حضور مستقیم و نزدیک شدن به اصلاح طلبان شکست خورده بوداما توانست مهره اصلی خود را وارد بازی کند و از قضا این مهره برنده بازی هم شد، لذا نیازی به مخالفت نداشت، و این انتخابات را یک انتخاب سالم معرفی میکند که باعث بسته شدن دهان دشمنان شده است. حسن روحانی بر طبق جریان بندی های سیاسی راست سنتی شناخته می شود، اما حرکت روحانی در انتخابات و قبل از آن به گونه ای بود که بیشتر بدنه اجتماعی طرفدار اون چپ ها بودند، به همین دلیل میتوان گفت که روحانی یک شبه خاتمی بود، اما با این وجود اولین گروهی که پیروزی حسن روحانی را تبریک گفتند از میان اصولگرایان بودند 

با مقایسه دو رفتار انتخاباتی در سال های 88 و 92 نتیجه ای که به دست می آید این است که آنچه که باعث میگردد دو انتخابات با دو بازخورد ورفتار متفاوت را شاهد باشیم عملکرد گروه ها و جریانات سیاسی است. به بیان دیگر آنچه موجب گردید که در سال 88 گستاخی و جسارت دشمنان در همراهی با گروه های برانداز در کشور بالا رود چیزی نبود جز همراهی خواسته و یا ناخواسته گروه های سیاسی داخلی مسئله ای که در سال 92 عکس آن را شاهد بودیم.


طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها:میزان، رای، شمیران، هاشمی، تقلب، انتخابات، روحانی،

[ پنجشنبه 18 مهر 1392 ] [ 11:51 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]