تبلیغات
مهار نشده! - قفلی که کلیدش مذاکره نیست

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

از قبل از شروع دور جدید مذاکرات ژنو و به نوعی با شروع به کار دولت عده ای به دنبال القای فضایی بودند که در پی آن این تصور بوجود آمد که گویی تمام مشکلات کشور از طریق مذاکرات حل خواهد شد.مطمئنا مشکلات اقتصادی در کشور به چشم میخورد تا جایی که رهبر انقلاب در سخنرانی خود در  سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) توجه به حوزه اقتصاد را به عنوان الویت اصلی نامزدهای ریاست جمهوری معرفی میکنند. اما القای اینکه قفل مشکلات اقتصادی فقط از طریق مذاکره باز خواهد شد هم کار تیم هسته ای را سخت میکند و هم اثرات سویی بر روند مذاکرات می گذارد. این مسئله تا جایی پیش رفت که طرف مقابل در مذاکرات اینگونه نتیجه گیری کرد که تحریمها عامل کشاندن ایران به پای میز مذاکره بوده است.این مسئله موجب خواهد شد که ایران در مذاکرات به عنوان کشوری متهم و دارای موضعی ضعیف نمایش داده شود.

طولانی کردن روند مذاکرات

یکی از اهدافی که دشمن به دنبال آن است طولانی کردن روند مذاکرات است تا از این طریق بتواند امتیاز بیشتری را از ایران بگیرد.القای این  تفکر که کشورهای1+5  در موضع قدرتمندتری نسبت به ایران قرار دارند و باید آنها مسائل و مشکلات کشور را حل کنند این روند طولانی کردن را تقویت میکند.

امتیاز خواهی بیشتر

مشکل دیگری که در اثر تلقین این طرز تفکر بوجود خواهد آمد که امتیازخواهی کشورهای اروپایی و آمریکا از ایران بیشتر خواهد شد.همانطور که مشاهده کردیم در مذاکرات ژنو نیز این مسئله به خوبی آشکار بود؛به عقیده بسیاری از آنچه که دریافت شددر قبال  امتیازات داده شده بسیار ناچیز شمرده شد.اگر گام اول را نیز اعتماد سازی بدانیم برطبق این نوع توافق این ایران است که باید سعی بکند تا با تلاشی مضاعف اعتماد کشورهای 1+5 را جلب کند.این مسئله ناشی از این است که کشورهای اروپایی و آمریکا بر این باورند که ایران در تحت فشار اقتصادی قرار گرفته است و هرآنچه که از سوی آنان پیشنهاد شود لاجرم از طرف ایران بایستی پذیرفته گردد.


همگامی با اهداف صهیونیست ها

نقش صهیونیستها در بهره برداری از این وضعیت را نمی توان نادیده گرفت.

مطمئنا اسرائیل به دنبال این هدف است که ایران در بحث هسته ای ایران در موضع ضعف قرار بگیرد و از تمامی فعالیت های هسته ای دست بکشد.هدفی که در داخل نیز توسط برخی از افراد با طرح این مسئله که کشورهای دارای انرژی هسته ای به سمت نابودی نیروگاه های خود می روند، دنبال می شود. آنچه که مهم است تاثیرگذاری این گونه القائات بر تیم هسته ای است.بحثی که مردم را در داخل کشور مایوس و دشمنان خارجی را در راه رسیدن به اهدافشان یاری می کند.

تاکتیک مقاومت موثرترین راهکار

در بحث مذاکرات هسته ای نیز نباید یک مسئله را فراموش کرد و آن مقاومت ملت ایران و تیم هسته ای قبلی است.به هرحال تاکتیک مقاومت گزینی باعث شد تا تیم دیپلماسی ایران ابزاری برای معامله کردن در دست داشته باشد.مقاومت گزنی کار را به جایی رسانده بود که از زبان اکثر دولتمردان اروپایی  و آمریکایی این مسئله که تحریم ها موثر نبوده شنیده می شد تا اینکه دوباره و پس از القای این تفکر که »همه راه ها به رم ختم می شود«آمریکایی ها با ابزار فشار جلو آمدند و این راه را موثرترین راه دانستند.اما نکته ای در اینجا پیش می آید که اگر اورانیوم 20 درصد در این دور لغو و در مقابل چند میلیارد دلار از سرمایه های کشور آزاد شد در دور بعدی مذاکرات کشور چه امتیازی خواهد داد؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد که کشورهای طرف مذاکره نیز به این باور رسیده اند که تحریم اقتصادی آنان بیشترین تاثیر را در کوتاه آمدن ایران از بحث هسته ای داشته است لذا لغو تحریم ها را صورت نداند و به کاهش دادن بخشی از آن ها بسنده کردند.این مسئله به خوبی بیانگر این است که به دنبال برخی از بی فکری های موجود در بخش سیاست موجب خواهد شد تا تصمیم سازی هایی صورت بگیرد که به صلاح کشور نیست.مانند آنچه که در زمینه هسته ای و در دوران ریاست جمهوری خاتمی بوجود آمد.

 

طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها:مذاکره، آمریکا، روحانی، قفل، کلید، مقاومت،

[ سه شنبه 12 آذر 1392 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]