تبلیغات
مهار نشده! - چند وظیفه جنبش دانشجویی

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

جنبش دانشجویی در طول تاریخ دانشگاه نقش مهم و حساسی را ایفا کرده است،چه در زمانی که وظیفه سیاسی آن حکم میکرد در مقابل رژیم ستمشاهی بایستد و مبارزه کند و چه اکنون که وظیفهی شرعی و سیاسی آن دفاع از کشور و حکومتش است.اما در ذکر وظایف جنبش دانشجویی چند نکته مهم است که در این شماره 4 نکته را بیان میکنیم:

1- دانشگاه و دانشجویان همواره در مبدا تحولات مهم سیاسی بوده اند. به بیان دیگر میتوان رفتار دانشجویان را که در تشکل های دانشجویی خود را نمایان می سازد را به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار رفتار دولتمردان در نظر گرفت.مطالبه گری و آرمان گرایی قشر دانشجو می تواند مسیر آینده تصمیمات دولت را تعیین کند و یا حداقل بر آن تاثیر بگذارد.مطالبه گری دانشجویان به همراه تصمیمات دولتمردان میتواند کشور را در مسیر پیشرفت و عدالت قرار دهد.

 

2- یکی از نکاتی که باید قشر دانشجو به آن توجه کند این مسئله است که اعتدال سیاسی با بی بند وباری سیاسی متفاوت است.شاید بتوان نمونه بارز برداشت نادرست از اعتدال سیاسی را در درخواست های مکرر گروه ها  و جریاناتی دانست که که همواره به دنبال ایجاد یک فضایی برای بازگشت کسانی که روزی به مردم ایران ظلم کردند جستجو کرد.چند روزی پس از روی کار آمدن حسن روحانی در انتخابات ایران عده ای همچون محمدرضا خاتمی، آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را خواستار شدند. درخواستی که نشان داد معنی اعتدال از سوی جریان اصلاحات به معنی بی بند و باری سیاسی است. همان معنایی که در دوران اصلاحات و در لوای شعار توسعه سیاسی مطرح شد و نتیجه آن چیزی نبود جز نشانه گرفتن اعتقادات مذهبی و سیاسی مردم.این درخواست ها نیز در روز دانشجو نیز مجددا مطرح شد.

 

3- نکته ی دیگری تشکل های دانشجویی باید به آن توجه کنند این است که سیاسی بودن را با سیاسی بازی اشتباه نگیرند.آنچه که باعث می شود یک جنبش دانشجویی هویت اصلی خود را حفظ کند عدم وابستگی به جریانات و گروه های وابسته به قدرت و ثروت است.تاریخ جنبش دانشجویی به خوبی نشان میدهد که هر زمان که تشکلی وامدار جریانات سیاسی موجود در کشور شد از هویت آرمانگرایی خود دور شد.البته نکته ای که باید در اینجا به آن توجه کرد این است که آرمانگرایی و مطالبه گری با پرخاشگری اشتباه نشود و در بیان مطالبات،مصلحت کشور نیز در نظر گرفته شود اما این موضوع به این معنی نیست که مطالبه گری فراموش شود.رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان بر حفظ موضع انتقادی تاکید داشتند اما این انتقاد همانطور که ایشان بارها و بارها فرمودند باید کارشناسانه باشد.اگر نقد به صورت کارشناسانه نباشد یقیقنا نتیجه آن چیزی جز پنجه به صورت یکدیگر کشیدن  ندارد.

4-اما نکته مهم دیگری که جا داشت قبل از تمام این نکات ذکر شود وظیفه یک دانشجو،یعنی فتح قله های علمی است.موضوعی که معمولا از دید تشکل های فعال دانشجویی مغفول می ماند و مقام معظم رهبری بارها بر این مسئله تاکید داشتند که:آنچه موجب نگرانى است، این است كه مبادا نیروهاى مؤمن ما، ارزش كار علمى را در این مملكت دست كم بگیرند.لذا باید به افزایش سطح علمی به عنوان وظیفه اصلی دانشجویان توجه ویژهای شود.

طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها:روز دانشجو، استکبار ستیزی، جنبش دانشجویی، اعتدال، فتنه88،

[ چهارشنبه 20 آذر 1392 ] [ 12:20 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]