تبلیغات
مهار نشده! - احمق ها فکر کرده اند اینجا اوکراین است...

مهار نشده!

در اینجا با کسی تعارف نداریم...

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مهار نشده! خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

از اواسط دهه 1980 بود که بحث براندازی جمهوری اسلامی در محافل و مراکز امنیتی غربی و آمریکایی طرح شده بود.این نوع خصومت به وضوح در سخنان مسئولین آمریکایی دیده می شد. مایکل لدین مشاور امنیتی دولت ریگان در مصاحبه ای میگوید: «تا آنجا که من میدانم سرویس های خارجی فعال در ایران از اواسط دهه 1970 تاکنون تحلیل های غلطی در رابطه با یاران داشته اند و تقریبا تمام پیش بینی ها با شکست رو به رو شده است. ما روزی خواهیم نشست و در مورد تاریخ پنهان جنبش سبز صحبت خواهیم کرد و همه شما خواهید گفت که جنبش سبز از 2009 شروع شده است اما من به شما بگویم که ما می دانیم و میتوانیم مستند کنیم که ریشه این حرکت به اواسط 1980 بر میگردد که در طول مراحل مختلف تکامل پیدا کرده است.»

در همان دوران فتنه 88 هشدارهایی در رابطه با مشابهت این نوع شورش با براندازی نارنجی در اوکراین داده می شد.مسئله ای که  توسط برخی عنوان «توهم توطئه» به خود گرفت تا این تحلیل خنثی سازی بشود.فعالیت گروه های مختلف همچون حزب مشارکت و نهضت آزادی در آن سال ها فراتر از یک رفتار انتخاباتی بود و ارتباط آنان با سفارت خانه ها،اعتراف سران بازداشت شده اصلاح طلب و برخی اسناد به دست آمده نشان ازآن داشت که هدف پیروزی در یک انتخابات نبود و هدف تضعیف نظام جمهوری اسلامی و جایگاه ولایت فقیه بود.اپوزوسیون خارج نشین، سلطنت طلبان و منافقین و ... در خارج از کشور دست به فعالیت هایی زدند اما به دلیل نداشتن پایگاه داخلی این فعالیت آن ها با شکست رو به رو می شد لذا  براندازی نرم مانند آنچه که در اوکراین به چشم خورد باید توسط نیروهای داخلی صورت می گرفت به همین دلیل نفوذ و استحاله شروع به فعالیت کرد.این نفوذ در میان سران و شخصیت های بزرگ سیاسی شورع به فعالیت کرد و هدف آن ایجاد یک نوع میانجی گری توسط شخصیت های سیاسی تاثیرگذار بود. این استحاله در ابتدا با کانالیزه کرده شخصیت های سیاسی آغاز و درمرحله بعد با نفوذ در حلقه های فکری و فرهنگی چون حلقه کیان و نشریات پیگیری شد. بعد از روی کار آمدن دولت سیدمحمدخاتمی برخی از عناصر حزب مشارکت و سازمان مجاهدین که در حلقه کیان و تحت آموزش های دکتر حسین بشیریه استحاله فکری شده بودند،به دنبال ایجاد یک نوع توسعه سیاسی بر اساس بنیان های فکری جدید بودند که باعث شد شعار«ایران برای همه ایرانیان» را سر دهند و درب بازی برای نفوذ در خود بوجود آورند.دیداری تعدادی از اعضای جبهه مشارکت و کارگزارانی ها با جرج سورس در قالب طرح گفتگوی تمدن ها،شرکت در کنفرانس برلین ،گزارش دادن به سفرا در مورد مسائل هسته ای و... نشان از یک برنامه جدی برای براندازی سال های پیش از انتخابات 88 دارد.

ماه های بعد از انتخابات 88 این احزاب و گروه ها شروع به حمایت از رفتار میرحسین موسوی در قبال نتیجه انتخابات کردند.اساس این رفتار مانیفستی بود که محمدرضا تارجیک و عیرضا بهشتی آن را تدوین کردند و هدف آن خلق «اصلاحات2» به رهبری موسوی بود.چند نکته را تاجیک در جزوه خود توصیه می کند که نشان دهنده همگامی جریان داخلی با دشمنان خارجی بود.راهکارهایی چون راه اندازی و همکاری با رسانه های برون مرزی برای ایجاد فشار رسانه ای از بیرون و بازتاب آن در داخل،تشکیل کارگاه های آموزشی و رادیکال ساختن ساحت دانشجو،بالابردن هزینه های تصمیم گیری برای حاکمیت،ایجاد چالش های قومیتی و صنفی و برانگیختگی اعتراض در میان آنان،تاکید بر اردو کشی خیابانی برای اجاد بحران مقبول،نماد سازی های جدید متناسب با اقتضائات پراگماتیستی برای ایجاد موج جدید از جمله راهکارهای مطرح شده برای آشفته کردن فضا در آن سال بود.

در اوکراین نیز وضعیت مشابهی به چشم می خورد. پس از یازده سپتامبر آمریکا به محاصره استراتژیک روسیه نیاز داشت به همین دلیل به دنبال حمایت از غرب گرایان اوکراین بود لذا نیروهای غرب گرا پس از انتخابات 2004 این کشور به رهبری ویکتور یوشچکنو و براساس تئوری های بنیاد جرج سورس به اعتراض علیه نتیجه انتخابات پرداختند. از همان دور اول انتخابات کشورهای غربی نیز فضای انتخابات را فضایی ناعادلانه توصیف کردند و ادعای نقض قانون در انتخابات را مطرح کردند. درگیری ها میان طرفداران یوشچنگو و ویکتور یانوکوویچ نامزد پیروز انتخابات بالاگرفت. گروهی برای میانجی گری وارد اوکراین می شود و در نهایت دادگاه اوکراین رای به ابطال انتخابات داد و خواستار برگزاری مجدد انتخابات شد. البته برگزاری مجدد انتخابات با تغییر قانون اساسی همراه بود. سناتور مک کین بعد از این انقلاب در اوکراین گفت :«تمامی این حرکت انقلابی مدیون اینترنت بود و این فعالان سیاسی بودند که با استفاده از اینترنت، با مخالفان خود در تماس بوده و آنها را سازماندهی می کردند.»

بعد از گذشت چند سال از انقلاب نارنجی در اوکراین دوباره ویکتوریا یانوکویچ به پیروزی رسید و باید پروژه برای مقابله با این پیروزی طرح و اجرا می شد. انقلاب نارنجی دوباره توسط غرب گرایان کلید خورد. اعتراضاتی که توانست به پیروزی برسد. پس از این پیروزی یولیا تیموشنکو که به دلایل قانونی در زندان به سر می برد آزاد شد.

بررسی تحولات رخ داده نشان از آن دارد که نوع فعالیت براندازانه در هردو کشور به یک گونه و با یک سناریو بوده است.مسئله ای که شاید اتهام توهم توطئه را خنثی کند و این مسئله را اثبات نماید که فعالیت های صورت گرفته در سال 88 هدفی جز براندازی نداشته است.نکته جالب بعد از آزادی تیموشنکو از زندان تغییر لوگوی روزنامه«آفتاب یزد» به رنگ نارنجی است که نشان از حمایت این جریان از انقلاب نارنجی در اوکراین دارد.شاید جادارد که این جمله را اینجا بیان کرد که«احمق ها فکر میکنند اینجا اوکراین است»


1'طبقه بندی: سیاسی،

[ چهارشنبه 14 اسفند 1392 ] [ 05:49 ب.ظ ] [ مصطفی میراخوری ]

[ نظرات() ]